Parklet dla Łodzi

Parklet jest miejscowym poszerzeniem przestrzeni dla pieszych, które wprowadza się przede wszystkim na ulicach zdominowanych przez samochody lub tam, gdzie chodnik jest zbyt wąski. Polega na przekształceniu przestrzeni parkingowej w ludzką, przyjazną pieszym.

 W tym celu ustawia się tu ławki, organizuje się zieleń, najczęściej w donicach, aczkolwiek nie ma ścisłych reguł, w jaki sposób organizowac tę przestrzeń, ogranicza nas tylko własna wyobraźnia. Parklet oferuje miejsce, aby zatrzymać się, porozmawiać o pogodzie albo po prostu dać odpocząć nogom i nerwom. Parklet zajmuje zazwyczaj 1 bądź 2 miejsca parkingowe, ale zdarzają się również i większe konstrukcje. To rozwiązanie sprawdza się idealnie w centrach miast takich jak Łódź, czyli charakteryzujących się gęstą zabudową i niedostatkiem zieleni na ulicach. Przestrzeń ulic jest w naszym mieście niemal jedyną przestrzenią publiczną i w związku z tym powinna być traktowana w wyjątkowy sposób. Parklet może być zarówno wprowadzony na stałe, jak też jako obiekt tymczasowy np. na okres wakacyjny, kiedy w mieście odnotowywane jest mniejsze zapotrzebowanie na miejsca parkingowe, a pogoda sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu na powietrzu. Co ważne parklety zawsze są publiczne i każdy może z nich korzystać. Parklet nie tylko wpływa pozytywnie na estetykę ulicy, ale również jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Odpowiada na rosnące zapotrzebowanie na przestrzenie publiczne w miastach i jest efektywny również z ekonomicznego punktu widzenia. Zachęca do przemieszczania się po mieście pieszo oraz rowerem, dodaje życia ulicom, a przede wszystkim tworzy miejsce, gdzie mogą powstawać i rozwijać się więzi społeczne. Warto dodać, że wypoczywając na ławce znacznie łatwiej dostrzec ciekawy sklep, niż gdy tylko go mijamy idąc ulicą. Dlatego parklet przynosi korzyści także przedsiębiorcom, którzy prowadzą swoją działalność w jego pobliżu. Wzrost zysków firm wykazały badania przeprowadzone w San Francisco w 2011 roku i w Los Angeles w latach 2012/2013. Od kilku lat Fundacja Normalne Miasto ­ Fenomen współorganizuje w Łodzi obchody Park(ing) Day w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W 2012 r. po raz pierwszy została tak przekształcona ulica 6 Sierpnia, która dziś funkcjonuje jako pierwszy w Polsce woonerf. Wierzymy, że mieszkańcom Łodzi parklet się spodoba. Jeżeli ta idea połączy ludzi, podejmiemy działania, by na stałe zaistniał w krajobrazie naszego miasta.

Autor: Ed Butler i Mickey Lee

Autor: Green Mobility Institute

Autor: Tim Griffith

Autor: Cesar Rubio

Autor: Wells Campbell

Autor: Logan CDC

Parklet to przestrzeń dla pieszych, która odpowiada na niedostatek przestrzeni publicznych oraz zieleni w mieście. Niewielkie rozmiary (najczęściej 2 miejsca parkingowe) pozwalają na zlokalizowanie go w zasadzie wszędzie. Dodatkowym atutem jest fakt, że korzystać może z niego każdy. Przestrzeń dotąd zajęta przez 1 samochód, może zostać wykorzystana przez wielu przechodniów. Rozwiązanie to jest nowością w Polsce, ale na świecie cieszy się coraz większą popularnością. Dlatego chcemy zaprezentować ideę parkletu łodzianom. Zakładamy lokalizację parkletu w ścisłej zabudowie śródmiejskiej, gdzie najbardziej odczuwalny jest brak zieleni oraz miejsc wspólnego spędzania czasu.